Show Navigation
Conversation
Notices
-
Getting ready to go to the local fruit and vegetable market. (Last order ladies and gentlemen...)
-
October begins apple season, so how about some apples.
-
Quite right, must investigate how we can get some in bulk (say, 50 kgs)
-
My favorite is Winesap, but I've only seen them once since relocating from the East to West coast https://en.wikipedia.org/wiki/Winesap
-
@zoowar we bought approx 4kg of apples, at 250HUF per kg (Hungarian market price check!)
-
Seems like a decent price. Depending on the variety, they would cost 3 to 5 times more expensive here. #LuckyYou
-
@zoowar @chalkahlom Berlin Vietkong shop 3,- Euro per kg. Organic shop 4,-
-
What does the comma after the number mean? Isn't is just 3 Euro per kg? That is very expensive @chalkahlom
-
@zoowar @chalkahlom I forgot, that you use a point instead. I heard of higher prices in the US, especially in regions where big stores do not have much fresh stuff. In Germany fruits and vegetables are available everywhere. Outside Berlin may be cheaper but other cities may be even more expensive, e.g. Munich.
-
@zoowar @chalkahlom https://mundraub.org/map#z=7&lat=50.91&lng=11.56 A map, where you find trees in the commons. I find a lot of fruits on my photo tours. Often they fall without being havested by somebody. Good for all kind of animals and insects. Red Admirals are gourmets but I also saw deer. Birds like apples and prunes too.
-
I understand the meaning of the comma in European numbers, but was confused by it's use. We don't write "$3." (notice the decimal point). We write "$3" (without the decimal point). We only use a decimal point when there is a decimal value "$3.00". In the San Francisco bay area, we're seeing prices between $1.69 and $2.69 per pound. That's around $0.85 to $1.35 per kg. Roughly 0,75 to 1,15 euros per kg. All the math is rough estimates. @chalkahlom
-
@zoowar @chalkahlom That's the same here. It's mostly € 2,95 or € 3,99. It's to make it look cheaper. 3,- means 3,00. But they plan to abolish small coins, so we will have € 3 too. At big discounters, there might be similar prices per kilo (in Euro!). I buy in small shops, where I know the people running it. Feels better. 4 Euro for a 'kilo' of organic apples is OK for me. I can afford it, even as being jobless (again). - When I worked in the hinterland, I bought directly from a farmer who came once a week to the railway station. He was cheap too, but I don't remember prices. He had really good and quite fresh stuff.